DIRA

Sen: Na Bagnie mieszka, Bagnem się opiekuje, na imię jej Dira, jest istotą wieczną. Wieczną, jak wieczne jest niebo i śmiertelną, jak śmiertelna jest ziemia. Dziś opiekuje się Bagnem, które nazywa „Lustro”. Prócz niej mieszkają tam (dawno zapomniane przez ludzi) istoty ze starego świata. Ich wygnanie jest teraz ich schronieniem. Miejsce, które kiedyś było pełnym życia jeziorem zamieniło się w trzęsawisko, do którego na razie nie mają dostępu ludzie. Bo to, że człowiek o czymś zapomniał, nie znaczy że to „coś” nie istnieje. To żyje i czeka na spotkanie.

Czytaj więcej...

dusza czy duszaaa, czyli podwórko-świat

Urodzi łam się na Ukrainie, w Kijowie, ale tak naprawdę pochodzę z podwórka-studni przy ulicy Michajłowskaja 24. W dniu urodzin za plecami miałam plac Rewolucji Październikowej, teraz Majdan Niezależności, czyli Niepodległości; przed sobą – pomnik Bohdana Chmielnickiego, oczywiście na koniu; po lewej – sobór św. Zofii („zofia” znaczy mądrość; świątynię zbudowano za czasów Jarosława Mądrego, około 1037 roku; jest to zabytek klasy zero, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO); a po prawej – duży szary budynek Centralnego Komitetu Komsomatu Ukrainy (dziś Ministerstwo Spraw Zagranicznych).

Czytaj więcej...

jak powstał wiatr

Olena Leonenko i Janusz Głowacki

Dawno, dawno temu, na najwyższej górze Świata, na samym jej szczycie (może w Andach, a może jednak w Himalajach), w gnieździe Króla Orłów przyszły na Świat trzy pisklęta. Pierwsze było bardzo grzeczne, drugie grzeczne, trzecie miało na imię Darel i od początku były z nim problemy. Ledwo porosło w pierze, ledwo rozprostowało skrzydełka i otworzyło dziób, powiedziało, patrząc pogardliwie na braciszków:

Czytaj więcej...

i jak ikona

Ikony stylu, mody, muzyki, telewizji, pop-kultury, ikony komputerowe. Ikony...

Kiedyś genialny mnich-malarz Andriej Rublow zamykał się w celi na czterdzieści dni. Modlił się, pościł i pokornie czekał na objawienie. A kiedy spływała na niego łaska, powstawała ikona. Taka ikona miała moc wielką i świętą.

Czytaj więcej...

© Olena Leonenko 2014

Wszystkie kompozycje na stronie autorstwa Oleny Leonenko